Przejdź do treści strony
Data publikacji: 02.07.2012

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), którego kulminacją jest obchodzony corocznie 22 września Dzień bez samochodu, jest międzynarodową kampanią, podczas której odbywa się wiele imprez i akcji, których celem jest promowanie idei zrównoważonego transportu. Pomysł narodził się w 1998 roku we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze.


ETZT 2011

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w 2011 roku był w aglomeracji katowickiej obchodzony wyjątkowo hucznie. Dni pomiędzy 16 a 22 września wypełniło mnóstwo działań, zachęcających do korzystania z ekologicznych środków transportu. Od 16 do 23 września grupy z wybranych szkół z województwa śląskiego brały udział w specjalnych warsztatach. W czasie edukacyjnych spotkań dzieci miały okazję przyjrzeć się codziennej pracy w KZK GOP oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek dotyczących transportu publicznego. W trakcie wycieczki pokazano dzieciom, jak wygląda planowanie przewozów i za pomocą jakich narzędzi układa się rozkłady jazdy. Uczniowie poznali sposoby zabezpieczania biletów przed fałszerstwem oraz zasady działania automatu - zajrzeli nawet do wnętrza maszyny drukującej bilety. Niemałych wrażeń dostarczyła im też wizyta w dziale monitoringu, gdzie samodzielnie mogli pokierować okiem kamery miejskiej.

17 września Tramwaje Śląskie SA zaprosiły do zwiedzania odnowionej zajezdni tramwajowej w Będzinie. Oprócz udostępnionych pomieszczeń zajezdni na gości czekało mnóstwo atrakcji zorganizowanych w atmosferze festynu rodzinnego. Jedną z najciekawszych była możliwość poprowadzenia tramwaju pod okiem instruktora. Z zajezdni do pętli Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy i z powrotem przejechała parada tramwajów, na której zadebiutowały sprowadzone z Wiednia używane wagony E1, które przeszły jednak wcześniej gruntowny remont w warsztatach Tramwajów Śląskich.

W nocy z 23 na 24 września w trasę po Katowicach i Chorzowie wyruszył zabytkowy tramwaj typu N z 1953 roku. Imprezę w tramwaju poprowadził Marek Szołtysek, śląski pisarz, dziennikarz i historyk. Aby urozmaicić nocną podróż tramwajem zaangażowano aktorów ze Szczepu Harcerskiego Gniazdo V, którzy wcielali się w różne postaci i odgrywali scenki mające wprowadzić pasażerów w klimat lat międzywojennych. W tramwaju pojawili się kwiaciarka, gazeciarz, mężczyzna z żywym wężem, wypchanym bażantem i towarzyszem udającym pocieszną gorylicę. Na chorzowskim Rynku młoda para zaprosiła wszystkich do zabawy na improwizowanym weselu. Pamiątką po tej niezwykłej wycieczce były okolicznościowe bilety rozdawane przez konduktorów z Klubu Miłośników Transportu Miejskiego. Tramwajowa objazdówka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z trzech kursów skorzystało ponad 100 osób.

W związku z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu 8 października odbyła się pierwsza impreza z cyklu „Śląska objazdówka", która była wtedy skierowana głównie do studentów. Wycieczka hybrydowym Solarisem z PKM-u Sosnowiec była poprowadzona przez Rondo, obok terenu byłej kopalni „Katowice", przez Nikiszowiec, Giszowiec i Dolinę Trzech Stawów. Uczestnicy zobaczyli również wieżę spadochronową w Parku Kościuszki, przedwojenny katowicki drapacz chmur i gmach Sejmu Śląskiego.

 

ETZT 2010

Przez cztery dni, poczynając od 16 września, trzy dwuosobowe grupy kontrolerów odwiedzały wybrane szkoły podstawowe w miastach należących do KZK GOP. Podczas lekcji komunikacyjnych przedstawili uczniom podstawowe zasady korzystania z komunikacji miejskiej. Kontrolerzy wyjaśniali, czym zajmuje się Związek, jaki dokument muszą mieć przy sobie uczniowie, by korzystać z ulgowych przejazdów oraz co grozi za jazdę na gapę.  Ostrzegali dzieci przed działaniem kieszonkowców oraz informowali, co powinny zrobić , gdy są świadkami dokonywanej kradzieży. Młodzież wykazała się dużą wiedzą na temat komunikacji, biletów, zasad odpowiedniego zachowania się w pojazdach oraz bezpieczeństwa, co było nagradzane drobnymi upominkami. Podczas obchodów ETZT na jeden lub kilka dni bilety KZK GOP stały się biletami do biorących udział w akcji kin, teatrów, muzeów lub na basen.

„Jadąc autobusem, czytasz to, co lubisz. Jadąc samochodem - ten plakat. Oszczędź sobie i środowisku. Przesiądź się do autobusu." - głosił jeden z plakatów tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Coroczna kampania ma pomóc przekonać tych nieprzekonanych do pozostawienia własnego samochodu na rzecz komunikacji miejskiej.

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu był jak zwykle Dzień bez samochodu - właściciele aut mogli jeździć komunikacją miejską za darmo po okazaniu dowodów rejestracyjnych, a na wszystkich pasażerów czekały tego dnia różne atrakcje.

Dzień bez samochodu rozpoczęto już o godzinie 6 w trzech miastach: Katowicach, Gliwicach i Dąbrowie Górniczej. Na centralnych przystankach tych miast częstowano kawą, ciastkiem i wręczano najnowszy numer „Szlaków". W wybranych godzinach trwał konkurs „Daj się złapać za parasol". „Złapani" pasażerowie, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytanie dotyczące KZK GOP i Dnia bez samochodu oraz posiadali przy sobie bilet lub dowód rejestracyjny pojazdu, otrzymywali upominki od KZK GOP. Przez cały dzień trwała również akcja „Bilety do wzięcia za zdjęcia". Pasażerowie, którzy dali się sfotografować w autobusie, wzięli udział w konkursie o bilety kwartalne. Około 200 osób w godzinach popołudniowych wzięło udział w grze miejskiej. Na uczęszczanych szlakach spacerowych umieszczono zagadki dotyczące komunikacji miejskiej, ekologii i KZK GOP. Osoby, które wpisały do karty gry prawidłowe odpowiedzi, otrzymały nagrody. Z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu KZK GOP przygotował dla najmłodszych pasażerów specjalny dodatek do miesięcznika „Szlaki", zatytułowany „Szlaczki".

 

ETZT 2009

W 2009 roku KZK GOP postawił głównie na edukację dzieci i młodzieży, jednakże osoby dorosłe również mogły skorzystać z szeregu przygotowanych atrakcji.

W dniach od 16 do 21 września br., w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, kontrolerzy KZK GOP odwiedzili szkoły podstawowe na terenie aglomeracji katowickiej, aby przedstawić uczniom podstawowe zasady korzystania z komunikacji miejskiej. W sumie w lekcjach wzięło udział około 2 tysięcy uczniów ze wszystkich 25 gmin członkowskich Związku.

W Dniu bez samochodu KZK GOP zorganizował happening komunikacyjny na ulicy Mariackiej. Reprezentacyjna ulica Katowic na pół dnia zamieniła się w miasteczko komunikacyjne, w którym na każdym przystanku czekały na dzieci specjalne atrakcje. W imprezie wzięło udział około 700 uczniów. Ponad 20 klas poruszało się po miasteczku ze specjalnym rozkładem jazdy i biletami. Przy wejściu do miasteczka na dzieci czekali ich przewodnicy - kontrolerzy KZK GOP - którzy pomagali poruszać się w gąszczu atrakcji. Swój przystanek w miasteczku mieli też leśnicy. Można tam było zapoznać się z ich pracą oraz gatunkami roślin i zwierząt, które występują w katowickich lasach. Duże emocje wywołało bicie rekordu na najdłuższy tramwaj zbudowany z klocków LEGO. Wygrała klasa IV d ze Szkoły Podstawowej nr 51 im. F. Chopina z Katowic, która zbudowała tramwaj o długości 478 cm. Dzieci mogły się wykazać znajomością regionu na przystanku pod nazwą „Widziane z okna autobusów i tramwajów". Na przedstawionych zdjęciach mieli rozpoznać ciekawe miejsca, do których możemy udać się komunikacją miejską KZK GOP. Na kolejnym przystanku policjanci nawiązując do Roku Pieszego tłumaczyli przepisy ruchu drogowego oraz  opowiadali o właściwym zachowaniu przed i po wyjściu z autobusu i tramwaju. Na przystanku Inspekcji Transportu Drogowego dzieci mogły zapoznać się z pracą inspektorów oraz dowiedzieć się, ile spalin wydzielają samochody, a ile autobus. Harcerze z 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Katowic Szopienic pokazywali jak udzielić pierwszej pomocy we właściwy sposób.

KZK GOP zorganizował konkurs dla uczniów katowickich szkół podstawowych pt. „Ekologiczny pojazd przyszłości w komunikacji miejskiej". Jego celem było przedstawienie oczyma dzieci ekologicznego pojazdu przyszłości w komunikacji miejskiej, kształtowanie wzorców proekologicznych, upowszechnianie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, promocja transportu publicznego oraz  pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Warunkiem przystąpienia do konkursu było wykonanie pracy zbiorowej przez poszczególne klasy. Napłynęło 70 prac, które wykonano różnorodnymi technikami plastycznymi i plastyczno-technicznymi. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy I a Szkoły Podstawowej nr 5 w Katowicach.

 

ETZT 2008

W 2008 roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który zakończył się Dniem bez samochodu, trwał od 15 do 22 września. Na Śląsku i w Zagłębiu akcja była koordynowana przez KZK GOP, a do jej organizacji włączyły się miasta zrzeszone w Związku, gminne placówki kulturalne oraz oświatowe i sportowe. Po raz pierwszy współorganizatorami całego tygodnia były również firmy komercyjne - Business Consulting oraz IKEA. W losowaniu można było wygrać bilety okresowe, gadżety KZK GOP oraz darmowe obiady w restauracji IKEA. W ciągu całego tygodnia na podstawie biletu KZK GOP można było skorzystać z 50% zniżki na przewóz wielkogabarytowych zakupów z Ikei. Dzień 16 września poświęcono na propagowanie idei centrów przesiadkowych. W tym dniu kierowcy jadący do pracy mogli zostawić samochód na parkingu Ikei i przesiąść się do autobusu jadącego do centrum miasta. W drodze powrotnej na podstawie skasowanego biletu KZK GOP otrzymywali w restauracji kawę i ciastko za darmo. 17 września w siedzibie KZK GOP odbyła się konferencja pod hasłem „Zamień wóz na bus - czyste powietrze dla wszystkich". 18 i 19 września w wybranych szkołach podstawowych kontrolerzy KZK GOP przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat kultury mobilności. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza plakaty-naklejki z akcji prowadzonych przez Związek, które kontrolerzy rozdawali uczniom. 21 września dziewięć miast udostępniło na prośbę KZK GOP swoje placówki miejskie - galerie, ośrodki kulturalne i sportowe - do których można było wejść na podstawie biletu KZK GOP. Mieszkańcy regionu chętnie korzystali z oferty m.in. trzech basenów, kina, Opery Śląskiej, Gliwickiego Teatru Muzycznego, ośmiu muzeów i czterech galerii. Była też okazja do bezpłatnego udziału w warsztatach tanecznych i plastycznych.

20 września odbył się festyn zorganizowany przez Urząd Miasta Katowice z okazji 100-lecia Nikiszowca, w program którego włączono także obchody Dnia bez samochodu. Na placu Wyzwolenia w tej katowickiej dzielnicy ustawiono autobus zwany z powodu umieszczonej na nim reklamy społecznej „Sznupkowozem". Kontrolerzy prowadzili w nim zajęcia edukacyjne dla dzieci. Później ulicami osiedla przeszedł korowód z udziałem Orkiestry Dętej KWK Wieczorek. Gwiazdą wieczoru był Krzysztof Krawczyk.

27 września odbył się Dzień Otwarty Zajezdni Stroszek w Bytomiu. Zaprezentowano na nim obecny i historyczny tabor tramwajowy, a pod okiem instruktora wielu mogło spełnić swoje marzenie i zostać na chwilę motorniczym tramwaju. W ten sposób obchodzono kilka okrągłych rocznic: 40-lecie Zajezdni Stroszek, 110-lecie tramwajów na Śląsku i 80-lecie tramwajów w Zagłębiu. Ponieważ urodziny nie mogą obejść się bez tortu, to Przewodniczący Zarządu KZK GOP Roman Urbańczyk i Prezydent Bytomia Piotr Koj pokroili wspólnie tort w kształcie tramwaju. Historycznym tramwajem o znaczącym numerze 110 można było wybrać się w trasę do Chorzowa. Imprezę zakończył koncert orkiestry Tramwajów Śląskich oraz zespołu Universe.

 

Ten serwis używa cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki zmień jej ustawienia.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza akceptację stosowania plików cookies.
Informacja o plikach cookies.

Akceptuję